TESTNI SPLETNI PRIKAZ GESEL LEKSIKALNE BAZE ZA SLOVENŠČINO
Seznam
osvojiti glagol
1 o tekmovanje
če POSAMEZNIK, EKIPA ali STVAR osvoji MESTO na TEKMOVANJU, dobi navadno neko odlikovanje
    KDO/KAJ

• Lep uspeh so dosegli tudi naši mladi upi, saj je naslov evropskega prvaka v lovu s palico s skalnate obale med mlajšimi mladinci osvojil Žiga Letonja, ekipno so bili v tej kategoriji Slovenci tretji, drugo mesto so Slovenci ekipno osvojili med starejšimi mladinci in tretje med člani.
    • Tomaž Laufer je s šestimi kazenskimi točkami osvojil 33. mesto, Primož Rifelj z 9 točkami 38. mesto, Topas z Luko Založnikom pa se je ustavil pri vodnem jarku in je bil zato izključen.
  • PRISLOV+GLAGOL
    • Novo mesto - Košarkarji Krke so zasluženo osvojili tretje mesto v letošnjem državnem prvenstvu, saj so tudi na odločilni tretji tekmi proti Savinjskim Hopsom ves čas vodili.
    • Chelsea je tako tretjič doslej osvojil uvodno lovoriko angleške sezone, nekakšen superpokal, najbolj pa se je veselil dejstva, da je prvič po novembru 1998 uspel na domači tekmi premagati londonskega tekmeca (vmes mu je zagrenil življenje v ligi prvakov).
  • GLAGOL+NEDOLOČNIK
    • Če želimo osvojiti krono, moramo slaviti v polfinalu in potem še v finalu," je bil kratek Pajovič.
    • Häkkinen je potem še uspel osvojiti dve majhni, a dragoceni točki, Irvine pa je s sedmim mestom iztržil veliko ničlo.
  • kdo osvoji [x] mesto
    • Brez težav je osvojila prvo mesto na I. odprtem turnirju za mlajše pionirke Slovenije in na I. TOP turnirju Slovenije za pionirke (višja starostna kategorija od njene) sedmo mesto, kar je odličen rezultat.
    • Četrto mesto je osvojil tudi Peter Mankoč na 100 m prosto z izidom 50,27, v finalu iste discipline pa je nastopil tudi drugi plavalec ljubljanske Ilirije Jernej Godec, ki je bil s 50,95 osmi, že dopoldan pa je s 50,73 dosegel osebni rekord.
  • [x] zapored osvojiti  [naslov, priznanje
    • Brazilija je na tretjem svetovnem prvenstvu v malem nogometu v Španiji še tretjič zapored osvojila prestižni naslov.
    • Potem ko so letos še drugič zapored osvojili naslov prvaka evrolige ter že 45. postali izraelski prvaki, so se takoj lotili sestave ekipe za prihodnjo sezono, glavni cilj pa jim je bil zadržati vse najboljše igralce.
  • osvojiti v [...]
    • Debevec je namreč svojo tretji nastop v Sydneyju oddelal na vrhunski ravni in v Sydneyju osvojil naslov olimpijskega prvaka v disciplini 3 x 40, kjer je s 1287,9 kroga tudi svetovni rekorder.
    • Pred tremi tedni sta v Münchnu osvojila tretje mesto, tokrat pa sta izpadla že v sobotnem polfinalu.

KDO/KAJ

• Je sicer dvornik v Olivijini službi, a potihoma le snuje načrte, kako bi osvojil grofico, si pridobil njeno premoženje in visok družbenipoložaj.
    • Moški v običajnih okoliščinah razmeroma težko osvoji žensko, ki je do njega ravnodušna - kako naj torej uspe pri ženski, ki ga zaradi njegovega prejšnjega vedenja sovraži?
    • Takoj ko sem vstopila, me je postavni Škot osvojil s svojim šarmom.
    • Tam je spoznal svojo sedanjo ženo Mileno, ki ga je osvojila s svojim humorjem in smehom.
Na vrh
2.2 navdušiti
če ČLOVEK ali STVAR osvoji drugega ČLOVEKA ali SKUPINO LJUDI, jih navduši ali pridobi njihovo naklonjenost
    • kdo/kaj osvoji koga
    • kdo/kaj osvoji koga s čim
    KDO/KAJ

• O pesniku, ki je osvojil na tisoče src, ki je vse svoje najdragocenejše podaril svojemu ljubljenemu narodu, sam pa je ostal nesrečen vse življenje.
    • S svojim živahnim temperamentom je osvojil tudi najbolj zadrte resnobneže.
    • Tokrat je ta ženski film prvič režirala ženska, avstralska režiserka Gillian Armstrong, ki je svet osvojila s filmom My Brilliant Career, se potem nekaj časa opotekala, tudi po Hollywoodu (Mrs. Soffel), nedavno pa spet vžgala z avstralskim filmom, The Last Days of Chez Nous, tako da ji je dal Hollywood še drugo priložnost.
    • Zgodbica o Sapramiški je osvojila otroška srca in doživela tudi že več lutkovnih uprizoritev.
    • Nekaj časa, ko so me osvojile knjige in gledališče, se nisem toliko zanimal za nogomet.
    • Diana (36) je s svojim šarmom osvojila srca vseh in bila kmalu bolj priljubljena kot kraljica.
    • Film Amelie, ki je v hipu osvojil svetovno občinstvo, je tudi nekakšna prelomnica v življenju glavne igralke Audrey Tatou.
    • Ob nepričakovani smrti Janeza Pavla I., ki je ves svet osvojil s prvim nasmehom in svojim optimizmom, so bili vsi zaprepadeni, kakor da se je začel zaton Cerkve.
    • Več zgledov ...
    • Plavolasa pevka sicer načrtuje, da bo kmalu osvojila tudi slovensko tržišče.
Na vrh
3 pridobiti nadzor
če POSAMEZNIK ali SKUPINA LJUDI osvoji OBLAST, prevzame vodstvo
    • kdo osvoji kaj
    • kdo osvoji kaj s čim
    KDO/KAJ

• Če hoče opozicija oblast osvojiti, je to izraz umazane strankarske oblastiželjnosti; če hoče Demos oblast ohraniti, to počne iz odgovornosti do Slovenije …
    • Krizni štabi DOS so v navzkrižju s politiko in pravom, priznava član skupine G -17 plus dr. Vladimir Goati: »A ko so demokratične sile osvojile zvezno oblast, je stari režim takoj začel uničevati dokaze o svojem delovanju in druge pomembne dokumente, naj ne omenjamo nezakonitega odliva denarja iz obubožane države.
    • Najprej ko je Tito s prevaro osvojil oblast, je dal pobiti sovražnike in vzpostavil teror, zaradi katerega je še vedno vsaj polovica našega prebivalstva travmatiziranega.
  • osvojiti oblast na volitvah
    • V komentarjih se najpogosteje ponavlja ugotovitev, da so člani koalicije žrtve »samomorilskega nagona«, saj je njihova ločitev pripomogla h krepitvi opozicije in povečala njene možnosti, da na predčasnih volitvah osvoji oblast.
    • Gospodarska politika države Slovenije bi namreč morala torej biti bolj ali manj identična, ne glede na to, katera politična elita bo na prihodnjih volitvah osvojila oblast.
Na vrh

3.1 o boj
če SKUPINA LJUDI osvoji OZEMLJE ali STAVBO, s silo premaga tamkajšnje prebivalce in si zagotovi nadzor
    KDO/KAJ

• Križarji so osvojili Jeruzalem leta 1099 in spremenili muslimanska svetišča v krščanska.
    • Ritter navaja, da so Iračani okrepili vojaške sile v naseljenih mestih, o učinkovitosti zračnih sil pa pravi, da bodo kmalu ugotovili, da Irak ni Afganistan in da bo na koncu še tako veliki premoči v zraku navkljub potrebno s kopenskimi silami osvojiti naseljena mesta iz različnih smeri (severa, zahoda in glavnina z juga), in predvsem Bagdad, od katerega bo po Ritterjevem mnenju odvisna uspešnost operacije.
    • Bizantinci so že pred leta 975 iz svoje posesti v južni Italiji ustvarili upravno enoto kapetanat Italija, zavrnili arabski napad na Bari (1003) in z beneško pomočjo osvojili celo Reggio (1006).
  • osvojiti [...]
    • Rodil se je turški sultan Mohamed I. Faith (Osvajalec), ki je leta 1453 osvojil Konstantinopel in uničil tisočletno bizantinsko cesarstvo.
    • Med leti 148 in 30 pr. n. š. so so Rimljani osvojili Makedonijo, Grčijo, Malo Azijo, Palmiro, Sirijo in nazadnje ptolemajski Egipt, ki je živel v miru in je bil dotlej najtrdnejša država med vsemi helenističnimi kraljestvi.
Na vrh
4 naučiti se
če ČLOVEK osvoji ZNANJE ali VEŠČINO, se nekaj nauči
    KDO/KAJ

• Če hočemo, da se bo otrok dobro počutil v vodi in osvojil osnovne veščine, ki so nujne za kasnejše plavanje, je potrebno upoštevati nekatera pravila.
    • Že mesec dni velja nov način obračunavanja in odlaganja komunalnih odpadkov, a meščani očitno še vedno niso osvojili novih pravil.
    • Govorec lahko hitro osvoji osnove in jih potem po željah in potrebah nadgrajuje do pisanja poezije.
    • Kljub nabito polnim tribunam je uspelo vsem oboževalcem hitro osvojiti koreografijo, ki so jo izvajali Ana, Tinkara, Simon in Alenka, ki so nekoliko spremenili tudi svojo vizualno podobo.
Na vrh

5 priti na določen kraj
če ČLOVEK osvoji KRAJ, je bila pot do kraja navadno naporna
    KDO/KAJ

• Za letošnji pohod je bilo prijavljenih 446 pohodnikov, zaradi vremenskih razmer pa so le redki osvojili vrh; mnogo pa jih je prišlo do Kredarice, kjer je bila že v petek krajša slovesnost.
    • Jadrnica Horn 2000, na kateri je v letih 1999-2002 družina Kvaternik s spremljevalnimi posadkami obplula vse svetovne oceane, osvojila Antarktiko in najjužnejša rta Cape Horn in Cape Town, bo letos od maja do septembra plula po grških vodah.
Na vrh

6 sprejeti
če vodstveni ORGAN osvoji DOKUMENT, ga sprejme in bo ta začel veljati
    KDO/KAJ

• Kot rečeno, pa so na koncu svetniki osvojili prvotno predlagani sklep.
    • Trdili bodo, da ne morejo iti preko zakonitega predpisa, ki ga je osvojil parlament in ki ima svojo osnovo v italijansko - jugoslovanskem sporazumu iz leta 1950, ki ga je tolmačiti kot avtentično interpretacijo čl. 19/2 Mirovne pogodbe.
Na vrh

osvojiti na mah
hitro
  • Novi model mini cooperja, ki je prišel s tekočih trakov nemškega BMW-ja, je na mah osvojil srca evropskih kupcev.
  • Zato so se Španci, ki so azteško in inkovsko ozemlje osvojili skoraj na mah, z osvajanjem majevskega trudili dolga desetletja.