če ČLOVEK naredi nekaj ležerno, naredi to tako, da izraža nezanimanje ali nepazljivost ter podcenjevanje
  • PRISLOV+GLAGOL
    • Zanimivo, ko so mu bili leta 1985 prvič predstavljeni izsledki raziskave o pedofiliji med duhovniki, je ležerno zamahnil z roko in zavrnil debato, češ »za to bolezen pač nimamo zdravila«.
    • V Sloveniji je bilo po koncu druge svetovne vojne pobitih veliko preveč ljudi, da bi nad tem lahko zgolj ležerno zamahnili z roko.
    • Po pisanju Jutarnjega lista je Miloševič v sodni dvorani pred prihodom sodnikov vse okoli sebe opazoval s "pogledom hladnokrvnega morilca", na vprašanja sodnika pa je odgovarjal ležerno in arogantno.
    • Te dni pa se je pojavilo vprašanje, ali bi morala na pomoč priskočiti tudi vojska in so nekateri celo zgroženi, češ, kako je vojska spet ležerno stala ob strani.
    • Žal so ta večer na veliko tratili elektriko za pogovor z ministrom, ki ležerno ignorira vse, ki bi vedeli povedati kaj strokovnega, razen svojega neznanja.
    • Ne vem, kateri motivi vodijo naše pogajalce s Hrvaško, da tako ležerno pristopijo k problemu.
  • lotiti se česa preveč ležerno
    • "Njihov donos je bistveno manjši kot donos zemljišč, ki so v osebni lasti," niza Kranvogel protiargumente in zameri vladi, parlamentu, državnemu svetu in vodstvu sklada, da so se reševanja tega problema lotili preveč ležerno.
    • Kljub temu da je zadevščina slogovno solidno napisana, se težko izognemo občutku, da so se avtorji stvari lotili preveč ležerno.
    • Naj spomnimo, da je bilo najbolj kritično za Slovenijo prvo tovrstno poročilo leta 1998, ko smo se očitno zaverovani v staro slavo najrazvitejših med vzhodnoevropskimi kandidatkami vse preveč ležerno lotili izpolnjevanja zahtev EU in pozabili, da moramo večino nalog pravzaprav opraviti zaradi naših lastnih potreb.
Na vrh

1.1 o športu
če TEKMOVALEC ali EKIPA igra ležerno, igra tako, da se ne potrudi dovolj in podcenjujoče do nasprotnika
  • GLAGOL+PRISLOV
    • Domžalčani so menili, da je tekma odločena, zaigrali ležerno in Širec je izid nepričakovano znižal.
    • V drugem polčasu so pivovarji zaigrali ležerno in Velenjčanom dovolili, da so najprej izenačili na 25:25, v 40. minuti pa celo povedli z 29:27.
    • Moštvi sta igrali ležerno, s številnimi napakami, zlasti pri servisih.
    • Uvodna poraza nikakor nista tragična, malce smo le jezni sami nase, ker smo predvsem prvo tretjino v Celovcu odigrali preveč ležerno in nismo znali Korošcem odgovoriti na njihovo agresivno igro.
    • Prvo tekmo s Poljaki so začeli zelo ležerno, potem ko so strnili obrambo in zaigrali agresivno, pa so tekmo zlahka dobili.
    • Začetek tekme je bil izkjučno v znamenju gostov, ki so v 13. minuti vodili že za 20 točk, saj so domači igrali ležerno, kot da bi šlo za trening.
    • Več zgledov ...
    • Na zadnjem srečanju v Ljubljani smo prejeli lekcijo, kaj se lahko zgodi, če gremo v dvoboj preveč ležerno.
    • Ne smemo si več privoščiti, da bi šli v tekmo tako ležerno kot proti Dravi, a na srečo izid tokrat ni bil v ospredju.
    • Za Mihajlovićem je izjemno dolga in naporna sezona, zato mu slabše igre in izključitve ne zamerim, zato pa vsem ostalim, ki so vstopili v tekmo vse preveč ležerno.
  • PRISLOV+PRISLOV
    • Očitno sta prepričljiva niza uspavala Korošce, ki so v nadaljevanju zaigrali preveč ležerno.
    • Na začetku drugega polčasa so zaigrali bolj ležerno, gostje so v devetih minutah dosegli toliko golov kot v celem prvem polčasu.
    • V prvem delu smo igrali preveč ležerno, nato pa smo tvegali in na koncu tudi dobili.
    • Domači rokometaši so bi veseskozi v premoči in če ne bi ob zaključku zaigrali zelo ležerno, bi bila njihova zmaga nad Škofjeločani še višja.
    • Domači košarkarji so nato igrali bolj ležerno, tako da so gostje celo dobili tretjo četrtino.
  • vzeti kaj preveč ležerno
    • Tekmo z mlajšimi kolegi smo vzeli preveč ležerno, kar bi se nam lahko maščevalo, in tega si ne bi smeli privoščiti.
    • »V nogometu je pač tako, da z ničemer ne moreš zanesljivo računati,« je Srečko zavrnil tezo, da so njegovi izbranci dvoboj s Ferci vzeli preveč ležerno.
    • Novinar splitskega časnika je izjavo predsednika HOK med drugim komentiral takole: Slovenci so krivi, ker so finalno tekmo vzeli preveč ležerno.
Na vrh
2 brezskrbno, sproščeno
    • Navdušena je bila nad mestom in njenim okoljem, tudi nad ljudmi, ki se ležerno sprehajajo po mestu.
    • Po bolj in manj širokih uhojenih ali steptanih stezah, ki se vzpenjajo in padajo po naselju, hitijo pohodniki, nekateri obiskovalci se ležerno sprehajajo po njih, otroci se sankajo ...
    • Ona tega ni rada počela, na počitnicah si je želela predvsem počivati, lenariti na soncu, skratka ležerno uživati.
    • Dneve sta začenjala s kavo, nato pa ležerno ležerno uživala.
    • Hkrati pa je zanje očitno nemogoč tudi umik na povsem izoliran otok, koder bi mogli ležerno uživati v estetskih igrah in intelektualnih razgibavanjih.
Na vrh

2.1 o oblačilih
če se ČLOVEK obleče ležerno, se obleče športno, udobno in vsakdanje
    • Se odpravljate na krajši izlet, boste preživeli vikend na morju ali podeželju - oblecite se ležerno s kančkom ženstvene elegance.
    • Rada se oblači ležerno, vendar tudi modno, kolikor ji dopuščata postava in denarnica.
    • Poletna moda se tudi v mestu rada oblači bolj ležerno, igrivo, frfotavo, nagajivo, romantično …
    • Se tu vsaj za sprehode oblečete bolj ležerno ?
    • V Franciji nekatera podjetja po nenapisanem pravilu zaposlenim dovoljujejo, da se v petek oblačijo bolj ležerno.
  • PRISLOV+PRIDEVNIK0
    • Opisovali so ga kot čednega galskega žrebca atletske postave, ležerno oblečenega v flanelaste kariraste srajce in kavbojke, obutega v delavske čevlje, dobro izobraženega in načitanega mladeniča, ki se preživlja s priložnostnimi deli.
    • Ko sem čakala na intervju z libijskim voditeljem Gadafijem, se je nenadoma odprl šotor in izstopil je presenetljivo ležerno oblečen Evropejec Joerg Haider.
    • V službi je vedno urejena, doma je rada oblečena ležerno.
Na vrh
3 lenobno
    • In v sredo popoldne, ko sem se ležerno zleknil na kavč, sem slučajno naletel na prenos začetka popoldanske seje.
    • Ker vam je dolgčas, se sprehodite do vrat in se ležerno zleknete na levo krilo, obraz nastavite soncu, uživate v razgledu.
    • Ležerno se je zleknila na kak kavč, ni se menila za svoj videz in mirno je puhala predse dimne oblačke.
    • Drugi, počasnejši, so še nekaj časa ležerno postopali in se nastavljali soncu.
    • Potem so policaji ležerno postopali naokoli, gasilci pa z menoj vred sproščeno kadili.
    • Ko se odpravim na Metelkovo, opazim povsem vsakdanje vzdušje; nekaj ljudi je ležerno postopalo med soncem in senco, vrata klubov so se počasi začela odpirati, tako da so na rušenje opozarjali le obešeni obrambni transparenti.
    • Sobotni večer, vi in vaša izvoljenka sta ležerno zleknjena v mehkem kavču, v sosednji sobi pa spi vajin »zakladek«.
    • Kamera, ki si je doslej brezbrižno ogledovala ležerno zleknjenega moškega, se panično ozre po prostoru.